Emzirme Politikamız
24 Aralık 2021

BOZÜYÜK DEVLET HASTANESİ

EMZİRME POLİTİKASI

 1. Hastanemizde anne sütü ve emzirme uygulamasının korunması, teşvik edilmesi ve desteklenmesi amacıyla yazılı bir emzirme politikası oluşturulmuştur.
  • “ Anne Sütü Muadillerinin Pazarlanması İle İlgili Uluslararası Yasa” ve Dünya Sağlık Asamblesi’nin ilgili kararlarını eksiksiz şekilde uygulamaktayız.
  • Tüm Sağlık Çalışanları ve ebeveynlerle bu politika doğrultusunda düzenli aralıklarla eğitilerek, anne sütüyle beslenme konusunda desteklerini sağlıyoruz.
  • “ Bebek Dostu Hastane” uygulamalarımız veri yönetim sistemi ile sürekli olarak izlenmektedir.
 2. Tüm sağlık personeli bu politika doğrultusunda eğitilmelidir.
 3. Kurumumuza başvuran tüm gebelere emzirmenin yararları, yöntemleri ve anne sütünün faydaları konusunda bilgilendirme yapılmaktadır.
 4. Doğumdan sonra 1 (bir)  saat içinde  bebeklerin anneleri ile ten teması kurması sağlanmakta ve emzirmeye başlama konusunda yardımcı olunmaktadır.
 5. Annelerin emzirmenin nasıl olacağı ve bebeklerin ayrı kaldıkları durumlarda sütün salgılanmasını nasıl sürdürebileceklerini uygulamalı olarak gösterip, konu ile ilgili gerekli eğitimler verilmektedir.
 6. Anneler bebeklerine tıbben gerekli görülmedikçe ilk 6 ( altı) ay sadece anne sütü verilmesi konusunda desteklenir. 6 (altı)’nıncı aydan sonra tamamlayıcı beslenme ile birlikte bebeklerine 2 (iki) yaş ve ötesine kadar emzirmeleri yönünde aileler bilgilendirilmektedir.
 7. Kurumumuzda doğum yapan ve hastanede yatmak zorunda kalan tüm annelerin bebekleri ilk 24 saat beraber kalmaları sağlanmaktadır.
 8. Kurumuzda bebeğin her emmek istediğinde emmesi için anne bilgilendirilerek teşvik edilmektedir.
 9. Kurumumuzda bebeklere yalancı meme ve emzik türünde herhangi bir şey önerilmez ve zararları anlatılarak aileleri bilinçlendirilmektedir.
 10. Hastanemizden  taburcu olduktan sonra da emzirmeye devam etmeleri için anne sütü ve emzirmenin önemi , emzirme ve karşılaşabilecekleri sorunlar hakkında sözlü ve yazılı olarak taburcu olduktan sonra da düzenli kontrolleri ile emzirmenin devamlılığını sağlıyoruz ve başvurabilecekleri sağlık kuruluşları hakkında bilgilendiriyoruz.
 11. Hastanemizde “ Bebek Dostu Komitesi” kurulmuştur. Bu  komite vasıtasıyla uygulamalar sürekli izlenmekte ve veriler kayıt altına alınmaktadır.
 12. Hastanemizde doğum yapan annelere yönelik  olarak anne ve bebeğin yeni hayatlarına uyum sağlamasına destek olmak ve olası sorunlarla baş edebilmesini sağlamak amacıyla evde ziyaretleri yapılmaktadır.